Ponekad primjećuješ slabije pamćenje i koncentraciju? Imaš probavne tegobe ili depresiju? U ublažavanju svih ovih tegoba može pomoći lavlja griva.
Radi se o gljivi koja je naziv dobila upravo zahvaljujući svom izgledu. Umjesto uobičajene stapke i klobuka, ova gljiva ima oblik kugle s dugim nitima, a raste na tvrdoj kori drveća. Ova gljiva neobičnog izgleda potječe iz Azije, točnije iz Kine i Japana, a može s naći i u Sjevernoj Americi i Europi.
Zahvaljujući nutritivnim, ljekovitim i terapeutskim svojstvima, lavlja griva ili lavlja brada (lat. Hericium erinaceus) tisućljećima je cijenjena u tradicionalnoj kineskoj medicini.
U Kini se ova gljiva od davnina primjenjuje kod probavnih tegoba, a smatra se i tonikom za pet najvažnijih organa – jetru, slezenu, srce, pluća i bubrege. Tradicionalno se koristi i kao pomoć kod nesanice i slabosti mišića - simptoma niskog qija (životne energije).
Sadrži mnoštvo bioaktivnih sastojaka, poput polisaharida, hericenona, ericanina i beta-glukana, koji pogoduju zdravlju živčanog sustava, mozga i probavnog trakta. Usto, može se pohvaliti još nekim važnim nutrijentima, poput niacina, riboflavina, tiamina, mangana, cinka i kalija.
Studije su pokazale da lavlja griva ima protuupalna, antioksidativna, imunostimulirajuća, antidijabetska, hepatoprotektivna i kardioprotektivna svojstva.
Dobrobiti lavlje grive
Poboljšava pamćenje i koncentraciju
Ono što lavlju grivu izdvaja od ostalih jest njezino moćno djelovanje na neurodegenerativna oboljenja i očuvanje rada mozga. Ona spada među tzv. nootropike, tvari koje poboljšavaju koncentraciju i mentalno zdravlje.
Budući da sadrži hericenone i ericanine, tvari koje potiču regeneraciju i oporavak neurona, lavlja griva poboljšava kognitivne funkcije.
Ova gljiva također stimulira stvaranje moždanih neurotrofina (BDNF) koji imaju važnu ulogu u rastu i diferencijaciji živčanih stanica i sinapsa. Ovi neurotrofini podupiru očuvanje postojećih neurona te potiču stvaranje novih.
Upravo zahvaljujući tome lavlja gljiva smanjuje rizik od demencije i Alzheimerove bolesti te povećava mentalnu jasnoću. Studija provedena među Japancima u dobi od 50 do 80 godina pokazala je bolje kognitivne funkcije među onima koji su uzimali lavlju grivu u odnosu na placebo skupinu.
Normalizira zdravlje probavnog sustava
Lavlja gljiva štiti stijenke želuca od oštećenja te sprečava stvaranje čira na želucu tako što inhibira rast bakterije H. pylori.
Ekstrakt lavlje grive općenito smanjuje upalne procese i bilo kakva oštećenja u cijelom probavnom traktu.
Zahvaljujući tome može pomoći i kod oboljenja kao što su ulcerozni kolitis, sindrom iritabilnog kolona i Crohnova bolest.
Studija provedena 2016. godine pokazala je da se kod osoba koje boluju od kolitisa uzimanjem ekstrakta lavlje grive u roku od tri tjedna simptomi bolesti su se znatno ublažili.
Štiti srce i krvne žile
Uzimanjem ove gljive možeš smanjiti rizik od srčanih oboljenja.
Lavlja griva, kako su pokazale studije, snižava razine štetnih triglicerida i masnoća u krvi te samim time pomaže očuvanju zdravlja srca i krvnih žila.
Prema japanskoj studiji, lavlja griva može zaštititi i od stvaranja krvnih ugrušaka te srčanog udara.
Ublažava simptome depresije i tjeskobe
Lavlja griva djeluje protuupalno te podiže raspoloženje.
Zahvaljujući tome, može se uzimati i kao pomoć u ublažavanju simptoma depresije i anksioznosti.
Studija je pokazala da se uzimanjem ekstrakta lavlje grive u roku od osam tjedana mogu znatno ublažiti simptomi depresije, nesanice i anksioznosti.
Kako uzimati lavlju grivu
Lavlja griva je jestiva te okusom podsjeća na jastoga. Može se konzumirati sirova, kuhana ili pak sušena. Kod nas je uglavnom dostupna u kapsulama i u prahu (ekstrakt).
Prah možete umiješati u toplu vodu, čaj, kavu, smoothie i druge napitke.
Gdje nabaviti?
Lavlju gljivu možeš pronaći u našoj trgovini u Virovitici ili u Alternativa Webshopu.