Bole te zglobovi i mišići? Imaš opeklinu, manju ozljedu, modricu ili uganuće? Vrijeme je da isprobaš ljekovitu mast od arnike, koju možeš napraviti u nekoliko jednostavnih koraka.
U narodnoj medicini i homeopatiji biljka arnika (lat. Arnica montana), brđanka ili moravka cijenjena je zbog svojih dobrobiti i iscjeljujućih svojstava, posebice kod bolova, upala i sportskih ozljeda.
Ova aromatična planinska biljka narančasto-žutih cvjetova, koja raste na livadama na tri tisuće metara nadmorske visine, izvorno potječe iz Sibira, Europe i Sjeverne Amerike.
Arnika je bogata flavonoidima i fenolnim tvarima. Među ostalim, sadrži helenalin, fitonutrijent koji djeluje protuupalno i koji je najzaslužniji za ljekovita svojstva ove moćne biljke.
Ova se biljka može koristiti u obliku čaja, ulja, gela ili masti, a dodaje se i šamponima i losionima.
Izvrsna za sportske ozljede
Gelove i masti na bazi arnike često koriste sportaši radi ublažavanja boli, upala i zacjeljenja ozljeda i rana.
Odlična je ideja mast nanijeti odmah nakon vježbanja na umorne, napete i preopterećene mišiće. Njezina primjena preporučuje se i kod upalnih procesa koji su rezultat operativnih zahvata.
U alternativnoj medicini često se primjenjuje ulje arnike, primjerice za ublažavanje uganuća i modrica. No, treba ga koristiti razrijeđenog jer, premda je ljekovito, u većim količinama može biti čak i otrovno.
Važno je znati da su preparati od ove biljke namijenjeni samo za vanjsku primjenu te je potreban oprez kod osoba koje su sklone alergijama, osobito na biljke glavočike.
Ljekovita domaća mast od arnike
U lonac dodaj pčelinji vosak pa ga otopi na laganoj vatri.
Kada se vosak otopi, dodaj bademovo ulje i karite maslac. Sve dobro izmiješaj, a kad se smjesa otopi, skloni je s vatre.
U smjesu za mast dodaj i ulje arnike i vitamin E iz kapsule pa sve dobro promiješaj. Ostavi da odstoji nekoliko minuta pa prelij u staklenku i zatvori.
Dobrobiti masti od arnike
1. Poboljšava cirkulaciju i pomaže kod varikoznih vena
Mast od arnike najčešće se primjenjuje kod tegoba izazvanih lošom cirkulacijom. Ova biljka, naime, djeluje tako da širi krvne žile, što potiče bolji dotok krvi. Zahvaljujući tome, arnika smanjuje otekline te ubrzava zacjeljivanje ogrebotina i drugih ozljeda.
Budući da poboljšava cirkulaciju, ova biljka je dobra pomoć i kod varikoznih vena, koje, zahvaljujući njoj, postaju manje primjetne.
2. Smanjuje bolove i upale u mišićima i zglobovima
Primjenom arnike možeš ublažiti upalne procese i bolove.
Ona sadrži seskviterpenske laktone, koji djeluju protuupalno te smanjuju otekline. Imaju i analgetska svojstva te smanjuju nelagodu i bolove kod raznih ozljeda. Helenalin suzbija stvaranje proteina koji dovode do kroničnih upalnih procesa u zglobovima.
3. Ublažava iritacije nakon uboda insekata
Arnika smanjuje i svrbež, oteklinu i eventualno žarenje nakon uboda insekata, stoga je možeš primijeniti i u tu svrhu.
4. Pomaže kod opeklina, modrica i ogrebotina
Ova biljka može biti dobra pomoć u slučaju opeklina jer ubrzava njihovo zacjeljivanje. Zahvaljujući svojstvima antikoagulansa, ova biljka smanjuje i vidljivost modrica i ogrebotina. No, ne preporučuje se stavljati arniku na otvorene rane.
5. Ublažava simptome sindroma karpalnog kanala
Osobe koje puno tipkaju često pate od sindroma karpalnog kanala. Arnika pomaže i kod tog stanja te zahvaljujući njezinoj primjeni moguće je izbjeći i operaciju.
Gdje nabaviti?
Sastojke za svoje zdrave recepte možeš pronaći u našoj trgovini u Virovitici ili u Alternativa Webshopu.
sastojci
Directions
U lonac dodaj pčelinji vosak pa ga otopi na laganoj vatri.
Kada se vosak otopi, dodaj bademovo ulje i karite maslac. Sve dobro izmiješaj, a kad se smjesa otopi, skloni je s vatre.
U smjesu za mast dodaj i ulje arnike i vitamin E iz kapsule pa sve dobro promiješaj. Ostavi da odstoji nekoliko minuta pa prelij u staklenku i zatvori.