Ljeti je koža tvojih stopala suha, ispucala i gruba? To nimalo ne čudi jer sunce i more isušuju kožu. Osim toga, znaš li koliko koraka dnevno napraviš i koliko su tvoja stopala zaista opterećena?
Budući da, kada nosiš natikače, japanke ili sandale, tvoja stopala su najviše izložena pogledima, najbolje što im možeš priuštiti jest dobar piling. Za to, naravno, ne moraš ići na tretmane pedikure.
Naime, odličan piling si možeš priuštiti i unutar vlastita četiri zida. Po tom pitanju, zaista se možeš osloniti na sastojke koje imaš kod kuće.
Neki od njih su, primjerice, talog od kave, šećer, sol, maslinovo ulje… Iznenadit će te njihov pozitivan učinak na tvoja stopala.
Za nježnu kožu poput bebine i najbolju relaksaciju
Uz pomoć pilinga odstranit ćeš tvrdu kožu, nečistoću i mrtve stanice te će koža tvojih stopala postati mekana i nježna poput bebine.
Piling će usto potaknuti cirkulaciju i ublažiti eventualne tegobe i nelagodu koje osjećaš, osobito ako puno hodaš ili stojiš (posebice u neudobnoj obući).
Osim toga, primjenom pilinga djelovat ćeš i na određene refleksne točke na stopalima, što će u konačnici opustiti cijelo tvoje tijelo.
Najbolji sastojci za piling
Pri odabiru kućnog pilinga, važno je voditi računa da uvijek imaš po dva sastojka:
- jedan bi trebao djelovati kao eksfolijant, odnosno uklanjati mrtve stanice (sol, smeđi šećer, talog od kave, pasta od badema, zobene pahuljice…)
- drugi bi trebao imati hranjiva i njegujuća svojstva (kokosovo, bademovo, maslinovo ulje)
Odličan dodatak pilingu su svakako i eterična ulja, koja također njeguju i osvježavaju kožu stopala, a njihov miris odlično umiruje um.
Koliko često raditi piling
Tijekom ljetnih mjeseci, tvojim je stopalima potrebniji češći piling – čak i triput tjedno. Nanosiš li često neku njegujuću kremu ili ulje te nosiš čarape ili cipele, tada piling možeš raditi rjeđe.
3 kućna pilinga za stopala
1. Piling od kave, šećera i maslinova ulja
Ako ne piješ kavu, možda je pije netko od tvojih ukućana? U svakom slučaju, nemoj bacati talog, nego ga iskoristi kao sastojak pilinga.
Osim kave, trebat će ti i obični šećer te maslinovo (ili kokosovo) ulje.
Priprema + primjena:
Pomiješaj u jednakom omjeru talog od kave sa šećerom te dodaj 1 žlicu kokosova ili maslinova ulja. Sve izmiješaj pa nanesi na kožu stopala, posebice na pete i gležnjeve. Nježnim kružnim pokretima nekoliko minuta utrljavaj piling u stopala, osobito u kožu peta i gležnjeva da ukloniš otvrdnulu kožu i mrtve stanice, a zatim isperi.
2. Piling od soli i kokosova ulja
Ovaj piling odlično je rješenje za suhe i ispucale pete. Sol djeluje kao izvrstan eksfolijant, a kokosovo ulje hrani, njeguje i zacjeljuje kožu čuvajući potrebnu vlagu u njoj.
Priprema + primjena:
U šalicu himalajske soli dodaj četvrtinu šalice kokosova ulje te nekoliko kapi eteričnog ulja po želji, primjerice ulja paprene metvice ili limuna. Sve dobro izmiješaj pa manju količinu nanesi na stopala. Nježnim pokretima trljaj kožu stopala da potakneš cirkulaciju i opuštanje.
3. Piling od zobi i sode bikarbone
Zob je izvrsna bilo da je konzumiraš ili pak nanosiš na kožu. Ona je poznata po svojim umirujućim svojstvima, a njezina pomalo gruba tekstura omogućuje istovremeno nježno i efektno uklanjanje mrtvih stanica kože. Zobena kaša odlična je za suhu kožu sklonu iritacijama i svrbeži.
Slično kao i zob, i soda bikarbona djeluje umirujuće i opuštajuće. Odlična je za umorna stopala sklona iritacijama.
Priprema + primjena:
Pomiješaj dvije žličice usitnjenih zobenih pahuljica sa žlicom sode bikarbone te dodaj malo vode tako da dobiješ pastu. Nanesi na stopala pa ih nježno masiraj oko 10 minuta. Potom isperi i nanesi neku hidratantnu kremu.
Gdje nabaviti sastojke?
Sastojke za svoje zdrave recepte možeš pronaći u našoj trgovini ili u Alternativa Webshopu.