Dostatan unos omega-3 masnih kiselina iznimno je važan za optimalno zdravlje. No, mnogi se pitaju koji je izvor tih masnoća najbolji. I dok neki zagovaraju primjenu lanenog ulja, drugi pak radije biraju riblje. Doznaj koje je ulje ipak bolji izbor za tvoj organizam i zašto.
Zašto su našem organizmu uopće toliko potrebne ove masnoće? Omega-3 masne kiseline, među ostalim, smanjuju upalne procese, poboljšavaju zdravlje srca, kao i kognitivne funkcije, pružajući zaštitu mozgu od preranih znakova starenja.
Unosom ovih masnih kiselina možeš znatno smanjiti i rizik od demencije te Alzheimerove bolesti. Smatra se da ove masnoće ublažavaju tjeskobu, čak i simptome depresije.
Lanene sjemenke obiluju biljnim vlaknima koja izvrsno pomažu regulaciji probave te se smatraju jednim od najboljih izvora omega-3 masnih kiselina. Samo ulje dobiva se hladnim prešanjem sazrelih sjemenki.
Riblje ulje najčešće se ekstrahira iz tkiva i jetre masne ribe hladnih mora, kao što su tuna, losos, bakalar, haringa…
Premda je i ono iznimno bogato s omega-3, njegova povećana konzumacija na dnevnoj bazi može donijeti i određene neželjene efekte, a usto nije dobro ni za naša mora i oceane zbog velikog izlova ribe te mljevenja golemih količina malih krill račića, sardina i inćuna za suplemente.
Dobrobiti lanenog ulja
Laneno ulje sadrži 50-60 posto omega-3 masnih kiselina, i to u obliku alfa-linolenske kiseline. Osim bogatstva omege-3, ovo ulje sadrži i omega-6 masne kiseline te minerale kalij, magnezij, fosfor i kalcij.
Ovo je ulje odlično za probavu jer doslovno podmazuje crijeva, samim time pomaže i u održavanju zdrave tjelesne težine.. Želiš li spriječiti bolesti srca, upravo je laneno ulje odličan izbor za tebe! I to opet zahvaljujući alfa-linolenskoj kiselini.
Studije su pokazale da laneno ulje čak sprječava rast i širenje karcinoma dojke. Njegovim unosom, osim što nećeš naštetiti oceanima, izbjeći ćeš i neke neugodne nuspojave koje može uzrokovati povećan unos ribljeg ulja.
Riblje ulje – moguće nuspojave
Krvarenje
Redovitim unosom veći količina ribljeg ulja riskiraš nuspojave kao što su krvarenje desni i iz nosa. Ovo ulje ne bi smjele koristiti osobe koje uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi. Istraživanja su pokazala da povećan unos ovog ulja (640 mg) smanjuje sposobnost zgrušavanja krvi, a samim time povećava se i rizik od krvarenja, osobito ako unosiš veće količine ribljeg ulja.
Žgaravica, mučnina, proljev…
Mnogi ljudi koji konzumiraju veće doze ribljeg ulja pate i od proljeva. Proljev, osobito ako ga imaš učestalo, može dovesti do dehidracije, što je za organizam opasno. Osobe koje unos omega-3 masnih kiselina zadovoljavaju uzimanjem ribljeg ulja često se žale i na neugodne probavne tegobe, kao što su mučnina, nelagoda, žgaravica i nadutost.
Vrtoglavica, kožne iritacije, bolovi u zglobovima
Određene vrste omega-3 masnih kiselina, posebice one pronađene u ribi, mogu dovesti i do trovanja vitaminom A. Prevelik unos ovog vitamina rezultira neugodnim nuspojavama kao što su vrtoglavica, mučnina, kožne iritacije, čak i bolovi u zglobovima. Samo 1 žlica ulja jetre bakalara zadovoljava čak 270 posto tvojih potreba za vitaminom A! Sve to potvrđuje koliko je laneno ulje bolji, zdraviji i sigurniji izbor za tvoje zdravlje.
Kako koristiti laneno ulje
Kada kupuješ, uvijek biraj kvalitetno organsko hladno prešano laneno ulje. Čuvaj ga na hladnom u tamnoj bočici kako ne bi užeglo. Najbolje je dodavati ga u jela, poput salata i umaka, bez ikakvog zagrijavanja.
Važno je znati da ono ima nisku točku dimljenja – oko 100 Celzijevih stupnjeva, stoga ga nije dobro zagrijavati, bilo da se radi o kuhanju, pirjanju ili prženju.
Po jednu žlicu lanenog ulja možeš dodavati i u svoje smoothieje ili shakeove. Njime možeš i preliti već gotova kuhana ili pečena jela, čak i deserte.
Gdje nabaviti laneno ulje?
Hladno prešano laneno ulje možeš pronaći u našoj trgovini u Virovitici ili u Alternativa Webshopu.