Želučane tegobe, poput žgaravice ili refluksa kiseline, bolesti su modernog doba. S obzirom na razine stresa i kvalitetu hrane koju većina jede to nas i ne treba čuditi.
Žgaravica ili refluks kiseline događa se kada se želučana kiselina „popne“ do jednjaka pa tu stvara nelagodu, žarenje i iritaciju.
Kada te žgaravica uhvati kad joj se najmanje nadaš, pitaš se postoji li neko jednostavno i dostupno rješenje za tvoje tegobe? Da, postoji, a krije se u tvom kuhinjskom ormariću.
Radi se o sodi bikarboni ili natrijevu bikarbonatu! Osim što se koristi u kuhanju, čišćenju kućanstva i za osobnu higijenu, ona pomaže i kod želučanih problema.
Za ublažavanje refluksa kiseline ili žgaravice poželjno je uzimati nešto lužnato, a upravo je takva soda bikarbona. Njezina pH-vrijednost iznosi između 8 i 8,4, dok pH želučane kiseline varira od 1,5 do 3,5.
Prirodni antacid
Soda bikarbona pruža trenutačno olakšanje, a djeluje zahvaljujući tome što ima alkalnu pH-vrijednost, kojom neutralizira kiselo okruženje u tvom želucu (i jednjaku). Ona je prirodno sredstvo koje zapravo već postoji u tvom organizmu – bikarbonat je već sadržan u tvojoj slini.
Naše tijelo samo proizvodi bikarbonu, samo u vrlo malim količinama, stoga nam njezin dodatni unos može pomoći kod problema s kiselinom.
Soda bikarbona svakako je bolje rješenje od farmaceutskih antacida, koji često sadrže i štetni aluminij te zapravo dugoročno ugrožavaju tvoje zdravlje.
Ne uzimaj sodu tijekom obroka
Uzimanje sode bikarbone zajedno s vodom neutralizirat će ne samo želučanu kiselinu nego i kiselinu u tvom jednjaku, koja ti stvara osjećaj nelagode i žarenja.
Pazi da sodu bikarbonu ne uzimaš tijekom obroka jer će u tom slučaju prerano neutralizirati želučanu kiselinu koja ima ulogu upravo u probavljanju hrane.
Također, uzmeš li je tijekom obroka, ugljični dioksid koji se stvori u tvom punom želucu prouzročit će ti još veću nelagodu.
Stoga, soda bikarbona je odlična pomoć, ali uzmi je barem pola sata nakon obroka.
Kako koristiti sodu bikarbonu za refluks ili žgaravicu
Recept je jednostavan – ½ žličice sode bikarbone dodaj u ½ šalice tople vode pa dobro izmiješaj. Polako popij, barem 30 minuta nakon jela. Ovaj napitak možeš čak i malo grgljati u ustima prije nego što ga progutaš.
Sodu bikarbonu možeš uzeti i više puta dnevno, no s njom ipak ne treba pretjerivati jer sadrži dosta natrija.
Imaj na umu to da ćeš nakon uzimanja sode bikarbone vjerojatno morati i podrignuti, stoga je najbolje da je koristiš kada si kod kuće, a ne, primjerice, u radnom okruženju.
Podrigivanje se javlja jer se između natrijeva bikarbonata i želučane kiseline događa kemijska reakcija koja stvara ugljični dioksid.
Napomena: zbog visokog sadržaja natrija uzimanje sode bikarbone ne preporučuje se osobama s visokim krvnim tlakom, kao ni bubrežnim bolesnicima i trudnicama.
Soda bikarbona je privremeno rješenje
Uzimanje sode bikarbone je zaista dobro, ali ipak privremeno rješenje. Tvoje je tijelo mudro i nakon što se s vremenom navikne na povišene alkalne vrijednosti, ono će prirodno početi stvarati više kiseline.
Stoga se uzimanje ovog napitka preporučuje samo neko vrijeme, a ako se problem nastavi, treba tražiti njegov uzrok.
Imaš li dugotrajnu žgaravicu, i primjećuješ da je problem sve učestaliji i ozbiljniji, svakako mijenjaj prehranu, eventualno izbaci mliječne proizvode, prezačinjenu hranu, rajčice, papričice, sirovi češnjak i luk, kofein i alkohol, jer oni mogu biti okidači za želučane tegobe ili ih pak mogu dodatno pogoršati.
Također, količinski smanji obroke, ali jedi više puta na dan.
Jako je važno i da pronađeš neki dobar način relaksacije (meditacija, yoga, šetnja u prirodi) za smanjenje anksioznosti i stresa.