Rating

Nakon obroka, osobito ako konzumiraš rafinirane ugljikohidrate i šećer, razine šećera u krvi mogu naglo porasti. To nije dobro za zdravlje jer takvo stanje može s vremenom dovesti do dijabetesa tipa 2 te drugih kroničnih oboljenja. Efikasna pomoć krije se u jednom sastojku koji vjerojatno već imaš u svojoj kuhinji.

To je, naravno, jabučni ocat, koji se od davnina smatra prirodnim lijekom. Upravo taj popularni i zdravi dodatak salatama pomaže i balansiranju razina šećera u krvi.

Čak i osobe koje već imaju dijabetes tipa 2, svakodnevnom konzumacijom jabučnog octa mogu održavati glukozu u normalnim granicama. Za pozitivne učinke dovoljna je količina od 1 do 2 žlice jabučnog octa na dan.  

Jabučni ocat – sprečava nagli skok šećera u krvi

Pitaš se u čemu je tajna jabučnog octa i kako djeluje na razine glukoze u krvi? Ocat inhibira funkciju enzima koji škrob i različite vrste šećera razgrađuju na molekule šećera, koje se zatim vrlo brzo nađu u tvom krvotoku.

Jabučni ocat sadrži tzv. octenu kiselinu, aktivni sastojak koji, kada ga kombiniraš, primjerice, s tjesteninom ili bijelom rižom (hranom koja obiluje škrobom), sprečava nagli porast glukoze nakon obroka. To znači da je jako korisno nakon obroka popiti napitak na bazi jabučnog octa.

Jedna je studija pokazala da se svakodnevnom konzumacijom 2 do 6 žlica jabučnog octa može poboljšati glikemijski odgovor na obrok bogat ugljikohidratima. Drugo je istraživanje pokazalo da je unos jabučnog octa snizio razine šećera u krvi kod polovine sudionika.    

Također, ako ga konzumiraš prije spavanja (2 žlice u čaši vode), razine šećera u krvi ujutro nakon buđenja bit će niže – pokazala su to istraživanja. Osim toga, jabučni ocat pomaže gubitku kilograma, smanjuje nadutost te poboljšava probavu, što su dodatni razlozi da njime obogatiš svoje obroke ili pak da ga konzumiraš nakon jela.

Osvježavajući napitak za koji ti donosimo recept, osim jabučnog octa, uključuje i đumbir, koji snižava razine šećera, izvrstan za probavu i zdravlje općenito, te steviju, koja unatoč slatkoći ima glikemijski indeks nula i nimalo ne podiže razine šećera u krvi.

Osvježavajući tonik koji snižava šećer u krvi nakon obroka

Osvježavajući tonik koji snižava šećer u krvi nakon obroka

Sastojci:

Priprema:
1

Stavi sve sastojke u čašu ili manji vrč, izmiješaj i popij nakon obroka.

2

Po želji, kada je vani malo toplije, dodaj i kockicu leda – osim što ćeš se poslije jela fino osvježiti, usto ćeš održati razine šećera u krvi stabilnima.

Smanji rafinirane ugljikohidrate i nezdravi šećer

Premda ti jabučni ocat može biti od pomoći, najbolje što možeš učiniti za svoje zdravlje jest to da smanjiš ili pak potpuno izbaciš iz prehrane rafinirane ugljikohidrate, kao što su bijeli kruh, bijela tjestenina, bijela riža i pomfrit, te nezdravi šećer - osim u slatkišima, ima ga i u industrijskim voćnim sokovima te gaziranim napitcima.

Umjesto toga biraj zdravu hranu čiji se šećeri sporo apsorbiraju u krvotok. Konzumiraj neškrobno povrće bogato vlaknima, poput tamnozelenog lisnatog povrća, tikvica, brokule, prokulica i celera, zatim voće s niskim glikemijskim indeksom, poput dinje, jabuke, kruške, naranče i borovnica, te začine, poput cimeta, đumbira, kurkume.

Obroke svakako upotpuni zdravim masnoćama (usporavaju apsorpciju šećera u krv), poput maslinova ulja, avokada i sjemenki kao što su chia, lanene, suncokretove i bučine. No na razine šećera u krvi ne djeluje samo prehrana nego i stil života, koji bi trebao uključivati što više kretanja, odnosno tjelesne aktivnosti.  

⭐ Gdje nabaviti sastojke?

Sastojke za svoje zdrave recepte možeš pronaći u našoj trgovini u Virovitici ili u Alternativa Webshopu.


TweetSaveShare

sastojci

Sastojci:

Directions

Priprema:
1

Stavi sve sastojke u čašu ili manji vrč, izmiješaj i popij nakon obroka.

2

Po želji, kada je vani malo toplije, dodaj i kockicu leda – osim što ćeš se poslije jela fino osvježiti, usto ćeš održati razine šećera u krvi stabilnima.

Osvježavajući tonik koji snižava razine šećera u krvi